Motosiklet sınavında A1 sınıfı, A2 sınıfı ve A sınıfı ehliyet almak isteyen sürücü adayları için sınavda birbirinin aynı uygulamalar yapılır. Sınav süresi 35 dakikadır.
Otomobil sınavında olduğu gibi sınavın ilk 5 dakikasında sürücü adayının motosiklet ile ilgili teorik bilgileri ölçülüp değerlendirilir. Başarılı olan adaylar ikinci bölüme geçerler.
Sınavın ikinci bölümü trafiğe kapalı alanda ya da sınav güzergahının bir bölümü dubalarla trafikten arındırılarak yapılır.
Bu bölümde sürücü adayları öncelikle aralarında 6 metre mesafe bulunan 9 adet koni arasında slalom yaparlar. Ardından 8 çizme alanında 8 çizme hareketi yaparlar.
Slalom ve 8 çizme uygulamaları sırasında sürücü adaylarının denge kaybı yaşayarak ayaklarını yere koymamaları gerekir.
8 çizme uygulamasının ardından sürücü adaylarının yakşalık 20 metre uzunluğunda 15-20 cm genişliğinde yere çizilen bir düz çizgiden denge kaybı yaşamadan geçmeleri gerekir.
Düz çizgiden geçen sürücü adayları ani fren ve engelden kaçma uygulamalarına tabi tutulur ve trafiğe kapalı alanda yapılan ikinci bölüm tamamlanır.
İkinci bölümdeki bütün uygulamaları başarı ile tamamlayarak trafiğe çıkmaya hazır olduğu kanaatine varılan sürücü adayları üçüncü bölüme geçerler.
Üçüncü bölümde akan trafikte motosiklet kullanan sürücü adayı arkasından başka bir araçla takip edilir ve trafikteki hal ve hareketleri gözlemlenir.

Akan trafikte kulaklıklı bir telsiz ile yönlendirilen sürücü adaylarının trafik kurallarına uygun olarak motosiklet kullanabilme becerileri ölçülür.
Bu bölümü de başarı ile tamamlayan sürücü adayları ehliyet almaya hak kazanmış olur. 

Mesaj Gönder
Whatsapp İletişim